Kuzeydeki Başkent: Pekin

Son 500 yıldan fazladır başkent olan Pekin, hem resmi olarak hem de coğrafi olarak Çin’in merkezi konuma sahiptir, Pekin’in Çin’de en çok ziyaret edilen şehir olması, 1400’lerin başından, 1900’lerin başına kadar imparatorların yaşadığı Yasak Kent’in tümden korunmuş olması ve şehrin kuzeyini korumak amacıyla inşa edilmiş olan aynı zamanda uzaydan da görülen (bu bir hikaye de olabilir:)) insan yapımı tek yapı olan Çin Seddi’nin de halen ayakta olması, sebepleri ile hiç de şaşırtıcı değildir.

1,5 milyardan fazla nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin in en kalabalık 2. şehri Pekin’dir. Şanghay’dan sonra Çin’de en büyük nüfusa sahip  olan şehir. Yüzyıllarca süren Çin Hanedanlığı 20.yüzyıl başlarında yıkılmıştır. Yalnız imparatorluk mimarisi asırlarca Pekin’e hakim olması sebebi ile günümüzde de halen varlığını sürdürmektedir.

Çin tarihte ilk kağıdın, barutun, pusulanın bulunduğu yerdir.

Pekin’in genel görünümü itibariyle  yoğun bir modernleşme ve kentleşme sürecinden geçmekle birlikte,   kentin geçmişini ve tarihi cazibelerini en iyi şekilde muhafaza etmeye devam etmektedir.

Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler

Pekin’de başlıca gezilecek yerler: Tiananmen Meydanı, Yasak Şehir, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı ve tabi ki  Çin Seddi.

Yasak Sehir

Çin Hanedanlığına ev sahipliği yapan imparatorluk sarayıdır. Yüzyıllar boyu dış dünyaya kapalı kalmasının yanında imparatorun izni dışında kimsenin girememesi sebebi ile Yasak Şehir olarak adlandırılmıştır.

Çevresi su kanalları ve 10 metre yüksekliğindeki duvarlar ile çevrili alanda, muhteşem binalar, saraylar, imparatorluk bahçeleri, yüzlerce salon ve binlerce oda mevcuttur.

Ana giriş ‘’Cennet Kapısı’’ndandır. Bu girişte başkan MAO’nun portresi bulunmaktadır.

Tiananman Meydanı

Çin Halk Cumhuriyeti, Mao Zedong’un 1 Ekim 1949’da Tiananmen meydanındaki yaptığı açıklama ile kurulmuştur. Tiananmen Meydanı, Pekin’in tam göbeğinde yer alır ve dünyanın en büyük şehir meydanıdır.

Çin Seddi

Çin Seddi’nin yapılışında 20 ayrı krallık görev almış olup, dünyanın en büyük askeri savunma kalesidir. Dünyanın 7 Harikasından biri olan Çin Seddi, ayrıca UNESCO Dünya Mirasları listesindedir. Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6000 kilometreye yaklaşmaktadır. Türkler’den korunmak ana amacıyla yapıldığı bilinen seddin yapımında 1.000.000 üzeri insan çalıştırılmış olup çoğu yapım aşamasında ölmüştür.

Yaklaşık 2700 yıllık Seddin üzerinde her 200 metrede bir kule kaleler bulunuyor. Zamanında askerlerin dinlendikleri ve silahlarını sakladıkları yerlermiş bu kaleler.  15. kaleyi ziyaret ederseniz, sol üst köşede benim adımı da bulacaksınız. Her ne kadar tarihi yapılara  zarar verilmesine karşı olsam da , zaten isim duvarına dönmüş bir bölüme bir çentikte ben attım.

Yaşam

Çin’de rahatlıkla Çin para birimi Yuan (RNB) almak için döviz bozdurabilirsiniz. Günlük hayatta Yuan dışında para kullanmak pek mümkün değil. Bu yüzden havalimanından çıkmadan Yuan edinmeniz gerekir (taksi vs. için). Havalimanlarında döviz büroları mevcut fakat değerinin çok altında değişim yapıyorlar, bu yüzden havalimanında bozduracağınız miktarın sizin ilk harcamalarınıza yetecek kadar olması sizin açınızdan yararlı olacaktır. Dolar bozdurmak için en uygun yerler Çin bankalarıdır. Bankalarda çok rahat bir şekilde istediğiniz kadar dövizi gerçek değerinden bozdurabilirsiniz. Bunun dışında oteller de değerine yakın olarak döviz değişimi yapıyorlar.

Pekin’deki en büyük sıkıntı, taksicilerin neredeyse hiç biri İngilizce bilmiyor ve sizi kesinlikle anlamıyorlar. Gitmek istediğiniz yerin adresini Çince olarak yanınızda yazılı bir şekilde bulundurun. İngilizce yazılmış bir adresi veya otel adını anlamalarını ummayın. Özellikle havalimanından bineceğiniz taksi için hazırlıklı olmanız gerekli. Gitmeden önce otelinizin adını, adresini internetten Çince olarak bulun ve çıktısını alarak yanınızda götürün. Otel resepsiyonlarındaki görevliler İngilizce biliyorlar. Gitmek istediğiniz yerlerin adını adresini görevlilere verip Çince olarak yazdırabilirsiniz. Bu şekilde taksilerde sorun yaşamazsınız. Ya da en garantili ve rahat çözüm, Çince bilen bir arkadaşınızın da sizinle birlikte olması  bu tüm seyahatinizi rahat ve keyifli geçirmenize olanak sağlıyor. Ben bu şanslılardan biriydim, tüm seyahatimde böyle bir arkadaşım yanımdaydı (Gayret Abi, buradan da her şey için çok teşekkürler).

Pekin alışveriş için inanılmaz bir yer. Özellikle taklit çantalar, taklit tekstil ürünleri, taklit saatler ve ucuz taklit telefonlar gibi ürünleri çok başarılı bir şekilde orijinaline yakın üretiyorlar. Bu ürünleri bulabileceğiniz en meşhur yerlerden birisi, SILK MARKET denilen pasaj. Burası 5-6 katlı bir çok küçük mağaza ve tezgahtan oluşan bir çarşı. Silk Market çok turistik bir yer olduğu için pazarlık yaparak alışveriş yapmak çok önemli. Çünkü normal fiyatının çok çok üstünde fiyat söylüyorlar. Yine İngilizce sorun olduğundan, pazarlık yaparken hesap makinesi kullanmak burada bir gelenek gibi bir şey.

Ulaşım

Türkiye’den Pekin’e Türk Hava Yolları’nın  Boeing 777 uçakları ile gerçekleştirilen direk uçuşlar genelde gece yarısından sonra kalkıyor. Uçuşunuzu Türk Hava Yolları konforu ve kalitesi ile gerçekleşmek için havayolunun internet sayfasını düzenli olarak takip ederseniz, çok uygun fiyatlarla bilet bulabilmeniz mümkün olabiliyor. Dokuz buçuk saat civarında süren uzun yolculuğa rağmen, Turkish Do-Co’nun lezzetli yemekleri ve uçak içi eğlence sistemi ile nasıl başladı, nasıl bitti anlayamadık.

Pekin şehir içi ulaşım içinse birçok seçenek mevcuttur. Toplu taşıma olarak otobüs ve metro kullanabilirsiniz. Özel taşıma isterseniz de taksilerin yanı sıra son dönemde çok popüler olan Uber ve Didi gibi uygulamalarla her yere ulaşılabilmektedir. Gerçi yollar çok geniş olsa bile, nüfus ve özel araçların çok fazla olması nedeniyle, özellikle iş saatlerinde çok yoğun trafik oluşmaktadır.

Yeme-içme

Pekin’in çok eski tarihlerden bu yana başkent olmasının yanı sıra, birçok ülkenin dış misyonlarının varlığına sahip olması dolayısıyla, şehirde çeşitli dünya mutfaklarına ait  restoran ve kafeler mevcuttur. Pekin’e gitmişken, Chuan Ju De restoranlarında pekin ördeği yemeden kesinlikle dönmeyin.

Çinli Müslümanların yaşadığı Niu Jie bölgesindeki restoranlarda yemeklerin tadına bakmanızı; Uygur Türklerine ait restoranlarda ise Uygur pilavı, şiş kebap ve Uygur makarnası gibi meşhur lezzetleri kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum.

Article by Engin Karaman

Havayolu Profesyoneli, Dünya Vatandaşı, Okur-Gezer

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.